Czy technologia druku 3D może przyczynić się do rewolucji w przemyśle 4.0?

Jak sądzicie czy obecne technologie druku 3D mają szanse zastąpić tradycyjne metody produkcyjne? Czy można nazwać tą technologię przyjazną środowisku i dlaczego? Ile lat jest jeszcze potrzebnych i jakie działania powinny być podejmowane by wprowadzić te technologie na szerszy rynek. Może integracja środowiska poprzez koncentrowanie producentów, inżynierów w sieci współpracy jak np. mikroklastry? Zachęcam do dyskusji i wymiany myśli.
 • SB

  2018-12-06, 10:29

  Technologie przyrostowe (tzw. druk 3d) rozwijają się bardzo dynamicznie, znane są już pierwsze zastosowania przemysłowe tychże metod wytwarzania. Na chwilę obecną wg. mnie największe znaczenie praktyczne posiada technologia spiekania proszków (SLS i pochodne) z kolei najbardziej rozpowszechniona w Polsce technologia druku uplastycznionym polimerem wymaga jeszcze udoskonalenia ponieważ póki co może być stosowana głównie w zastosowaniach hobbystycznych i wytwarzania prototypów

 • Rafał Darecki

  2018-12-12, 12:57

  Jest to niewątpliwie ciekawa technologia. Co jeśli chodzi o aspekt ekologiczny? Coraz więcej mówi się o redukcji odpadów i "czystrzych" metodach wytwarzania. Czy technologię SLS można uznać za przyjazną środowisku? Czy rzeczywiście jest w stanie wyeliminować ilość odpadów w firmach?

 • Gmina

  2019-02-05, 11:51

  Kwestia ekologii w technologii druku SLS ma swoje przełożenie pod kątem minimalizacji naddatków obróbkowych. Zastosowanie jej, jako metody wytwarzania półfabrykatów spowoduje redukcję ilości odpadów powstających w przypadku stosowania klasycznych procesów technologicznych.

If you want to add comment, you should log in first
Pomoc
format_list_bulleted

Fill the survey

Go to the survey